Niegdyś dachy płaskie utożsamiane były z wątpliwą jakością i niskobudżetowym przedsięwzięciem. Tego rodzaju opinie powszechne były zwłaszcza wśród osób spoza branży. Krążyło wiele mitów o wadliwej konstrukcji, która w perspektywie czasu mogłaby przysporzyć inwestorom wielu kłopotów.
Jednak nie da się ukryć, że płaskie dachy przemysłowe są powszechnym rozwiązaniem przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych. Zdaniem projektantów z branży przemysłowej, płaskie dachy oprócz wielu walorów praktycznych, doskonale wpisują się w dzisiejsze trendy budowlane.
Dzięki zastosowaniu nowych technologii, możliwości tego rodzaju zabudowy bardzo się poszerzyły. Dziś dachy płaskie bardzo często spotkać można również w projektach budowlanych domów jednorodzinnych.
Zanim rozpoczniesz budowę – klasyfikacja dachów płaskich
Wbrew powszechnie panującej opinii, płaskie dachy przemysłowe jest to typ konstrukcji, charakteryzujący się wysokimi standardami budowalnymi.
Zgodnie z definicją, za dach płaski uznawana jest konstrukcja, której spadek połaci mieści się w zakresie 5 do 110. Każde pokrycie dachowe w tym modelu może zostać wykonane na dwa sposoby – wentylowany lub pełny (tzn. niewentylowany).
Przyjrzyjmy się teraz niezbędnym czynnościom do wykonania w trakcie montażu tychże konstrukcji.
Montaż wentylowanego dachu płaskiego
Do montażu konstrukcji nośnej wykorzystywane są elementy drewniane – najczęściej więzary płetwiowo-kleszczowe.
Prawidłowy montaż dachu płaskiego wentylowanego, uwzględnia odpowiednią ilość wolnej przestrzeni pomiędzy stropem, a pokryciem dachowym. Ta szczelina odpowiedzialna jest za odprowadzanie wilgoci spod pokrycia. Z założenia pełni ona funkcję wentylacyjną.
Gwarancją skuteczności montażu, są prawidłowo wykonane otwory wentylacyjne we wszystkich ściankach kolankowych. Wloty powinny zostać zabezpieczone drobną siatką, chroniącą przed owadami i ptakami.
W przeciwieństwie do poprzedniego typu stropodachu, montaż dachu płaskiego pełnego nie wymaga oddzielnych elementów konstrukcyjnych, ani wykonania szczeliny między pokryciem a stropem.
Montaż niewentylowanego dachu płaskiego
Do montażu niewentylowanego dachu płaskiego niezbędna jest płyta nośna, która pełni funkcję przenoszenia obciążeń. Jednak nie stanowi ona ostatecznego wykończenia dachu. Ten typ dachu wymaga bowiem stworzenia dodatkowego pochyłu.
W tym celu należy ułożyć szczelną paraizolację, a następnie wylać na niej warstwę spadkową, stworzoną z odpowiedniej mieszanki cementowej. Na tym typie konstrukcji zalecane jest wykonanie ocieplenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian typu dach/podłoga, o grubości ok. 18 cm lub więcej.
Czy wiesz, że…
Dachy płaskie niewentylowane są dużo bardziej narażone na wnikanie wilgoci do konstrukcji. Błędy w układaniu lub uchybienia podczas montażu, mogą powodować tworzenie się kondensatu i występowanie grzybów.
Do wykonania dachów płaskich przemysłowych w Polsce, jeszcze pod koniec lat 90. stosowano pokrycie papą lub płytami warstwowymi. Jednak wraz z upływem lat, tego typu konstrukcje tracą szczelność i wymagają gruntownej renowacji.
Proces renowacji płaskich dachów przemysłowych
Renowacja dachu płaskiego oznacza przywrócenie konstrukcji jej funkcjonalności i zabezpieczenie przed powstawaniem dalszych uszkodzeń. Ten proces nie zawsze musi wiązać się z ogromnymi nakładami finansowymi oraz zrywaniem wszystkich warstw dachu i kładzeniem nowych. Jednak aby móc prawidłowo oszacować koszty, prace renowacyjne należy rozpocząć od analizy stanu dachu.
W zależności od wyników ekspertyzy, proces renowacji dachu płaskiego można przeprowadzić na kilka sposobów. Należą do nich m.in.:
Wskazówka eksperta
Do procesu odnawiania dachów płaskich można wykorzystać nowoczesne membrany dachowe. Elementy te umożliwiają wykonanie renowacji na dachach pokrytych papą, płytami warstwowymi, czy starymi membranami. Ten sposób daje możliwość łatwego wykonania nowego pokrycia na już istniejącym dachu, bez względu na zastosowany wcześniej rodzaj materiału.
Naprawa płaskich dachów przemysłowych
Całkowite usunięcie starego pokrycia dachu płaskiego, wiąże się z wykonaniem kilku niezbędnych czynności, które znacząco ingerują w jego strukturę. Należy do nich m.in. zamontowanie nowej podstawy, zmiana hydroizolacji rur deszczowych i położenie nowego pokrycia dachowego.
Typu działania wymagają jednak wiele pracy, czasu i nakładu finansów. Z tego względu inwestorzy najczęściej decydują się na wykonanie podstawowych prac naprawczych.
Gwarancją skutecznej naprawy dachu płaskiego przemysłowego jest właściwe rozpoznanie jego stanu faktycznego. Gruntowana analiza jest kluczowym elementem, umożliwiającym podjęcie właściwych działań związanych z remontem dachu lub jego całkowitą rozbiórką.
Do wykonania takiej kontroli niezwykle przydatne okażą się informacje dotyczące sposobu użytkowania budowli oraz rodzaju i wymiarach warstw dachu. Ponadto już na samym początku warto zgromadzić komplet informacji na temat wcześniejszych awarii, sposobach ich usunięcia oraz skutkach powstałych wcześniej uszkodzeń.